Prostorni planovi su prepoznati kao ključni korak u očuvanju prirodnog blaga Bosne i Hercegovine, posebno s obzirom na sve veće pritiske na prirodna dobra. Učesnici su istakli i kako zaštita prirode ne smije ovisiti isključivo o finansiranju kroz projekte, već mora imati jasne i dugoročne mehanizme finansiranja kako bi se osigurala održivost i kontinuitet u očuvanju okoliša.
U uvodnim obraćanjima, predstavnici Ambasade Češke Republike, Ministarstva okoliša i turizma FBiH, te češke organizacije Arnika, naglasili su značaj međunarodne saradnje u suočavanju s ekološkim izazovima.
Zineta Mujaković, šefica Odjela za očuvanje prirode i biodiverziteta u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, istakla je na skupu važnost povećanja zaštićenih područja u Federaciji BiH što je u fokusu rada Federalnog ministarstva okoliša i turizma i ministrice dr. Nasihe Pozder te da je potrebno zajedničko djelovanje svih nas u cilju zaštite prirodnih resursa i proglašenja novih zaštićenih područja. Trenutno svjedočimo da smo doprinijeli proglašenju dva nova zaštićena područja u Posavskom kantonu (Bara Starača i bara Tišina), ali se naše zalaganje i dalje nastavlja, finansiramo i sufinansiramo izrade stručnih obrazloženja za proglašenje novih zaštičenih (Prenj, Plivska jezera, Okresanica na planini Majevici , Mokra Megara i Martinski Vis itd), i to na području cijele Federacije BiH. Ona je naglasila da se Ministarstvo aktivno zalaže za stvaranje održivih rešenja, te da je saradnja između vladinog i nevladinog sektora ključna za očuvanje okoliša u Bosni i Hercegovini.
Nina Kreševljaković iz Aarhus centra u BiH naglasila je da Bosna i Hercegovina trenutno štiti samo 3% svojih prirodnih područja, što je daleko ispod globalnog cilja od 17%. “Potrebno je provećati broj zaštićenih područja i educirati građane o važnosti zaštite prirode, jer bez nje se suočavamo s ozbiljnim posljedicama kao što su degradacija šuma, riječnih tokova i neodrživo iskorištavanje prirodnih resursa,” istakla je Kreševljaković.
Mgr. Eva Volfova, bivša zamjenica ministra okoliša Češke Republike, je podijelila primjere uspješne zaštite prirode u Češkoj. Volfova je naglasila važnost odgovornog upravljanja zaštićenim područjima i uspostavljanja odgovarajućeg zakonskog okvira za njihovu zaštitu.
Na radionici su takođe učestvovali predstavnici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja KS i Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, koji su predstavili svoja iskustva i izazove u oblasti zaštite prirode.
Radionicu su organizovali Federalno ministarstvo okoliša i turizma, češka organizacija Arnika, te domaće organizacije Aarhus centar u BiH, Centar za životnu sredinu i Centar Dr. Stjepan Bolkay. Očekuje se da će rezultati radionice doprinijeti poboljšanju politika zaštite prirode i stvaranju održivog okoliša u Bosni i Hercegovini