Arnika - Centar za podršku građanima (Češka Republika), Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina) i Koalicija za zaštitu rijeke Bosne i Hercegovine (Bosna i Hercegovina) ljubazno vas pozivaju na ljetnu školu za aktiviste organizovanu uz finansijsku podršku Programa za promocije tranzicije Češke Republike i Centralnoevropske inicijative. Na Ljetnoj školi možete prisustvovati uživo ili online, osim na sesijama koje su označene “samo uživo”.
Ljetna škola će se održati na bosanskom/srpskom/hrvatskom jeziku.
Zemlje Zapadnog Balkana su jedinstvene, sa ogromnim brojem netaknutih rijeka koje pružaju stanište rijetkim i endemskim biljkama i životinjama. Ovim prirodnim draguljima prijeti nekontrolisana gradnja hidroelektrana. Izgradnja nanosi nepopravljivu štetu prirodnom okruženju i krši prava lokalnih zajednica. Ljetna škola namjerava okupiti građane, studente, akademike i nezavisne stručnjake na temu zaštite rijeka Zapadnog Balkana kako bi razmijenili iskustva iz lokalnih kampanja i razgovarali o zajedničkim koracima za spas balkanskih rijeka.
11:00 - 14:00 Prezentacije naučnih podataka i argumenata za zaštitu rijeka i diskusija o tome kako ih civilno društvo može koristiti
Nezavisni stručnjaci i aktivisti iz Češke Republike i Bosne i Hercegovine na popularan način će iznijeti različite argumente za zaštitu rijeka (hidrološke, ekološke, biološke, socijalne itd.). Učesnici će naučiti kako koristiti ove različite argumente i kroz vježbu igranja uloga naučiti kako ih primijeniti u praksi.
11:00 - 11:40 Prezentacija argumenata Saudin Merdan: biolog, Centar Dr. Stjepan Bolkay (Bosna i Hercegovina)
11:40 - 12:20 Iznošenje argumenata: primjer akumulacija Novolýnské (video prezentacija) Mojmír Vlašín: zoolog, ekolog i aktivista (Češka Republika)
12:20 - 12:40 Pauza za kafu
12:40 - 14:00 Praktična vježba kroz igranje uloga (samo uživo)
14:00 - 15:00 Ručak
15:00 - 16:00 Izgradnja prekograničnih mreža građanskog društva za zaštitu Rijeka Eugene Simonov (Rusija)
16:00 - 19:00 Kampanja za rijeke 1. dio: razmjena regionalnih iskustava sa Zapadnog Balkana
Učesnici će predstaviti svoje slučajeve i borbu za slobodne rijeke ukratko, prezentacije (maksimalno 10 minuta). Fokus će biti na razmjeni dobrih i loših praksi koje su naučili tokom svojih kampanja - šta im je pomoglo, a šta nije?
PETAK 3. SEPTEMBAR
9:00 - 10:00 Borba za pravdu za ljude pogođene projektom brane Sardar Sarovar Metha Patkar (Indija)
10:00 - 13:00 Kampanja za rijeke 2. dio: različiti aspekti kampanje
U nizu prezentacija nezavisni stručnjaci i aktivisti predstaviće različite aspekte izgradnje kampanje - pravne, medijske i PR, direktne akcije.
10:00 - 10:50 Pravni aspekti Nina Kreševljaković: pravna savjetnica, Aarhus centar Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
10:50 - 11:10 Pauza za kafu
11:10 - 12:00 Kako komunicirati sa novinarom? Markéta Dosoudilová: PR expertica, Arnika (Češka Republika)
12:00 - 13:00 Događaji i direktne akcije Dragana Skenderija: aktivistica, Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina)
13:00 - 14:00 Ručak
14:00 - 18:00 Kampanja za rijeke 3. dio: planiranje lokalnih kampanja (samo uživo)
Uz znanje i informacije stečene prethodnih dana, učesnici će planirati svoje lokalne kampanje pod nadzorom planera kampanje. Jelena Brkić: aktivistica (Bosna i Hercegovina)
SUBOTA 4. SEPTEMBAR
9:00 - 10:00 Mphanda Nkuwa, 20 godina borbe za zaštitu Zambezi rijeke, njegovog naroda i biodiverziteta Anabela Lemos (Mozambik)
10:00 - 12:00 Čuvari rijeka
Prezentacija lokalnog i međunarodnog iskustva sa građanskim praćenjem i kontrolom stanja rijeka, nakon čega će uslijediti diskusija o tome kako izgraditi „vojsku čuvara rijeka“ u regiji.
10:00 - 10:50 Iskustva Čuvara rijeka u Poljskoj Jacek Bożek: Club Gaja (Poljska)
10:50 - 11:30 Diskusija
11:30 - 12:00 Pauza za kafu
12:00 - 13:00 Pripreme za zajednički događaj
13:00 - 14:00 Ručak
14:00 - 18:00 Zajednički događaj i neformalne aktivnosti (samo uživo) Kanuing, prikazivanje filma – zavisi od vremena i epidemiološke situacije
NEDELJA 5. SEPTEMBAR
9:00 - 11:00 Kampanja za rijeke i uklanjanje brana u Francuskoj Roberto Epple (Francuska)
10:00 - 11:00 Degrowth, smanjenje energije i 'niskotehnološke' tehnologije Kris de Decker (Spain)
11:00 - 11:30 Pauza za kafu
11:00 – 15:30 Zaštićena područja i implementacija mreže Natura 2000 na Zapadnom Balkanu
Prezentacija različitih vrsta zaštićenih područja na Zapadnom Balkanu i usporedba sa stanjem u Češkoj. Fokus će biti na uspješnim inicijativama za teritorijalnu zaštitu koje su pokrenule nevladine organizacije i diskusija o tome šta građansko društvo može učiniti za poboljšanje zaštite prirode i koji se koraci mogu učiniti za početak implementacije mreže Natura 2000 - prezentirajući češko iskustvo.
11:30 – 13:00 Građanska inicijativa za zaštitu prirodnih područja Viktor Bjelić: Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina)
13:00 - 13:20 Tipovi zaštićenih područja u Češkoj Republici Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)
13:20 - 13:40 Primjeri građanskih inicijativa za stvaranje zaštićenih područja u Češkoj Martin Hanousek: Jaro Jaroměř (Češka Republika)
13:40 – 14:00 Pauza za kafu
14:00 – 14:40 Natura 2000 i proces službenog proglašenja Natura 2000 područja Michal Hošek: Integra Consulting (Češka Republika)
14:40 - 15:20 Oblici učešća NVO u procesu označavanja Natura 2000 područja Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)
15:30 Ručak
Prezenteri
Eugene Simonov
Eugene je ekspert za zagovaranje u oblasti životne sredine i istraživač, koordinator Međunarodne koalicije Rijeke bez granica. Ima bogato životno i radno iskustvo u Rusiji, SAD, Kini, Mongoliji, Izraelu i u još više od 30 zemalja. Sarađivao je sa mnogim razvojnim institucijama, državnim agencijama i međunarodnim finansijskim institucijama u Rusiji, Kini, SAD i Mongoliji. Trenutno mu je fokus na ekološkom prilagođavanju programa oporavka nakon COVID-a, očuvanje svjetske baštine kroz mehanizme ugovora UNESCO-a, klimu i biodiverzitet - zaštitu voda i programa razvoja energije u Rusiji, Mongoliji, Indoneziji, Centralnoj Aziji i regiji Mekong.
Saudin Merdan
Saudin je iskusni biolog sa glavnim fokusom na herpetologiju (gmizavci i vodozemci). Predsjednik je biološko-ekološkog udruženja "Centar Dr. Stjepan Bolkay" i član koordinacionog odbora Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine. U svom radu kao herpetolog, bio je uključen u brojna istraživanja i projekte zaštite u Bosni i Hercegovini, kao i u regionu Balkana.
Mojmír Vlašín
Mojmír je zoolog, ekolog, aktivista i političar. Diplomirao je biologiju na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Masarik u Brnu. Po završetku škole bio je, između ostalog, zamjenik direktora češkog Zavoda za zaštitu prirode. Aktivan je u mnogim nevladinim konzervatorskim i naučnim organizacijama, uključujući Ekološki institut Veronika, Češko ornitološko drušvo ili Češko društvo za zaštitu slijepih miševa. Vodio je kampanju protiv akumulacija Nové Mlýny na rijeci Dije.
Nina Kresevljaković
Nina je aktivista i okolišni pravnik sa sjedištem u Sarajevu. Aktivno radi na velikom broju pravnih slučajeva protiv masovne gradnje hidroenergetskih projekata u BiH kao i na brojnim drugim okolišnim problematikama. Započela je pilot projekat pod nazivom Ekološka pravna klinika sa pravnim fakultetima u Sarajevu i Istočnom Sarajevu, koji se realizira svake akademske godine sa studentima pomenutih fakulteta. Također, tokom 2020. godine angažovana je i kao edukator sudija i tužioca sa područja cijele države o ekološkom pravu. Stalno je zaposlena kao pravna savjetnica u Aarhus centru u BiH, član je upravnog odbora Fondacije ACT, te je član Environmental Law Alliance Worldwide. Trenutno, Nina radi na preko 30 različitih pravnih slučajeva vezanih za zaštitu ljudskih prava u oblasti okoliša.
Markéta Dosoudilová
Markéta je diplomirala češku filologiju na Palacký univerzitetu u Olomoucu, gdje se uglavnom fokusirala na češki jezik za strance, kognitivnu lingvistiku i različite aspekte komunikacije. Karijeru je započela kao voditeljka vijesti na radiju Hana, nakon prethodnih iskustava u pisanim medijima. Voli putovati i volontirati - radila je kao savjetnik u kampu za osobe sa invaliditetom u SAD i nastavnica engleskog jezika u Indoneziji. Svoju svrhu pronalazi u skromnoj borbi za bolju budućnost informisanjem i inspirisanjem drugih, uglavnom u temama zaštite životne sredine i održivosti, prava životinja, djece/odraslih/javnoj edukaciji i prosvjetljenju, radu sa ljudima sa poteškoćama i samorazvoju. Od juna 2020. godine odgovorna je za Arnikin međunarodni PR.
Dragana Skenderija
Dragana je aktivistica koja se 2015. godine priključila Centru za životnu sredinu. Tokom godina volontiranja učestvovala je na brojnim akcijama i kampovima širom BiH i Evrope. U CZZS je jedan period bila dio koordinacije aktivističke grupe, asistentica na inicijativi Naš prostor, asistentica za logistiku. Trenutno je na poziciji asistentice na programu Energija i klimatke promjene i koordinatorica je Koalicije za zaštitu rijeka BiH. Upredo je u organizaciji Banjalučke kritične mase gdje je od samog početka. Neko je ko ne trpi nepravdu te je uvijek na strani pravde bilo na lokalu ili na nivou BiH. Velika je zaljubljenica u prirodu i bicikl te koristi svaku priliku da u istim i uživa.
Jelena Brkić
Jelena je aktivistkinja zainteresovana za oblasti zaštite životne sredine posebno u kontekstu zagovaračkih inicijativa te oblasti omladinskog angažmana. Radila je u Centru za životnu sredinu gdje je vodila inicijativu Naš prostor koja je za cilj imala očuvanje i unapređenje javnih zelenih prostora u Banjoj Luci i šire. Takođe je učestvovala ili davala stručnu podršku nekoliko građanskih inicijativa koje su se bavile javnim prostorima. Danas se bavi omladinskim radom gdje kroz mentorstvo mladima širom Bosne i Hercegovine daje podršku u građenju aktivne uloge u društvu.
Anabela Lemos
Anabela Lemos je aktivistkinja za zaštitu životne sredine i članica - osnivačica Livaningo, prve ekološke organizacije u Mozambiku (osnovana 1998). Napustila je Linaningo 2004. kako bi započela Justiça Ambiental (JA!). Uvijek je radila i u JA i u Livaningo kao volonterka i radila je na pitanjima ekološke pravde više od 22 godine. Ona koordiniše kampanju Mphanda Nkuwa brana i uključena je u druge aktivnosti kao što su istraživanje, kampanje, terenski rad. Anabela je dobila Mozambijsku nacionalnu nagradu za životnu sredinu 2005. godine.
Jacek Bożek
Jacek je osnivač i predsjednik Kluba Gaja. Profesionalni društveni preduzetnik, stručnjak za aktivizam civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine i dobrobiti životinja. Odlikovan je 2011. godine oficirskim krstom Ordena Polonia Restituta za izgradnju civilnog društva. Učestvuje u međunarodnim i internacionalnim programima Kluba Gaja , uključujući programe obrazovanja o životnoj sredini “Usvoji rijeku” (od 2005.). U svom radu koristi niz oblika umjetničke aktivnosti, režira događaje i pozorišne predstave.
Roberto Epple
Roberto je bivši kampejner internacionalnog WWFa za rijeke i osnivač i predsjednik Evropske mreže za rijeke i SOS Loire vivante. Tokom decenija je pokrenuo i koordinisao dugoročne kampanje vezane za riječne slivove za spas Dunava, Ebra, Guadalquivira, Loare, Labe i Rajne u partnerstvu sa međunarodnim nevladinim organizacijama. Odigrao je ključnu ulogu u realizaciji prvih uklanjanja brana širom Evrope.
Kris De Decker
Kris je autor časopisa Low-tech Magazine, internetske publikacije koja odbija da pretpostavi da svaki problem ima rešenje visoke tehnologije. Od 2018. godine Low-tech Magazine radi na serveru koji se sam hostuje, na solarni pogon, a od 2019. dostupan je i u štampi. De Decker je takođe pisao za Centar za potražnju na Univerzitetu Lancaster (UK), koji istražuje potražnju za energijom u odnosu na društvene prakse, i suosnivač je Human Pov er Plant, umetničkog projekta koji istražuje mogućnosti proizvodnje ljudske energije u moderno društvo. Pre nego što je 2007. osnovao Lov-tech Magazine, De Decker je izveštavao o najnovijoj nauci i tehnologiji kao slobodni novinar za novine i časopise. Rođen je u Belgiji, a živi u Španiji.
Viktor Bjelić
Viktor Bjelić, rođen је 1977. godine u Banjaluci, gdje se školovao i stekao zvanje diplomiranog geografa-turizmologa. Jedan je od osnivača Centra za životnu sredinu (Mladih istraživača Banjaluke) gdje dugi niz godina radi na različitim projektima, programima i aktivnostima, kako profesionalno, tako i kroz volonterski angažman. Jedan je od pokretača Koalicije za zaštitu rijeka BiH koja je nastala kao reakcija civilnog društva na planove za izgradnju hidroelektrana, a rijeke smatra jednim od najvažnijih resursa naše zemlje ugroženim tim planovima.
Vlastimil Karlík
Vlastimil je ekološki aktivista od 1997. Radio je u organizaciji „Děti Země“ (Djeca Zemlje), Arnika and Češkoj koaliciji za rijeke. Glavni fokus njegovog rada je na biodiverzitetu, Natura 2000 mreži, a posebno na zaštiti i obnovi rijeka. Vodio je kampanju “Za živu Labu” protiv brana na rijeci Labi od 1998. do 2004. godine, suosnivač je i Koalicije nevladinih organizacija za Natura 2000 i Koalicije za rijeke, trenutno radi na poziciji višeg stručnjaka za zaštitu prirode u Arnici - Centar za podršku građanima.
Martin Hanousek
Martin je pejzažni ekolog i političar (opštinski i regionalni predstavnik Zelene stranke), rođen je 1983. godine, radio je u Agenciji za zaštitu prirode Češke Republike i u neprofitnoj organizaciji Češka unija za zaštitu prirode. Između 2018. i 2021. bio je zamjenik gradonačelnika grada Hradec Kralove za društvena pitanja, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i životnu sredinu. U zaštiti prirode, on se uglavnom fokusira na zaštitu voda i staništa bez šuma. Aktivno se protivio izgradnji velikih akumulacija vode.
Michal Hošek
Michael je suvlasnik i upravni partner grupe INTEGRA, koji uglavnom radi na projektima vezanim za očuvanje biodiverziteta i razvoj kapaciteta u EU i njenim zemljama kandidatima i pridruženim zemljama - u velikoj mjeri usresređen na Direktive u EU uključujući pravnu transpoziciju i stvarnu primjenu Natura 2000. Između 2002. i 2013. godine radio je u agenciji za zaštitu Češke Republike, gdje je bio zamjenik direktora. Bio je odgovoran za naučno-tehničku koordinaciju imenovanja mreže Natura 2000 u zemlji i međunarodne odnose. Kasnije je radio u Ministarstvu životne sredine Češke Republike kao generalni direktor za zaštitu prirode. Gospodin Hošek je bio potpredsjednik i član vijeća u EUROPARC federaciji od 2014. godine, a kao član Vijeća Međunarodne unije za očuvanje prirode od 2012. godine.
Presentacije
Prezentacije naučnih podataka i argumenata za zaštitu rijeka Saudin Merdan: biolog, Centar Dr. Stjepan Bolkay (Bosna i Hercegovina)
Izgradnja prekograničnih mreža građanskog društva za zaštitu Rijeka Eugene Simonov (Rusija)
Kampanja za rijeke: Pravni aspekti Nina Kreševljaković: pravna savjetnica, Aarhus centar Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
Kampanja za rijeke: Kako komunicirati sa novinarom? Markéta Dosoudilová: PR expertica, Arnika (Češka Republika)
Iskustva Čuvara rijeka u Poljskoj Jacek Bożek: Club Gaja (Poljska)
Mphanda Nkuwa, 20 godina borbe za zaštitu Zambezi rijeke, njegovog naroda i biodiverziteta Anabela Lemos (Mozambik)
Degrowth, smanjenje energije i 'niskotehnološke' tehnologije Kris de Decker (Spain)
Građanska inicijativa za zaštitu prirodnih područja Viktor Bjelić: Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina)
Tipovi zaštićenih područja u Češkoj Republici Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)
Primjeri građanskih inicijativa za stvaranje zaštićenih područja u Češkoj Martin Hanousek: Jaro Jaroměř (Češka Republika)
Natura 2000 i proces službenog proglašenja Natura 2000 područja Michal Hošek: Integra Consulting (Češka Republika)
Oblici učešća NVO u procesu označavanja Natura 2000 područja Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)
Videopresentacije
Prezentacije naučnih podataka i argumenata za zaštitu rijeka Saudin Merdan: biolog, Centar Dr. Stjepan Bolkay (Bosna i Hercegovina)
Izgradnja prekograničnih mreža građanskog društva za zaštitu Rijeka Eugene Simonov (Rusija)
Kampanja za rijeke: Pravni aspekti Nina Kreševljaković: pravna savjetnica, Aarhus centar Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
Kampanja za rijeke: Kako komunicirati sa novinarom? Markéta Dosoudilová: PR expertica, Arnika (Češka Republika)
Kampanja za rijeke: Događaji i direktne akcije Dragana Skenderija: aktivistica, Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina)
Mphanda Nkuwa, 20 godina borbe za zaštitu Zambezi rijeke, njegovog naroda i biodiverziteta Anabela Lemos (Mozambik)
Iskustva Čuvara rijeka u Poljskoj Jacek Bożek: Club Gaja (Poljska)
Kampanja za rijeke i uklanjanje brana u Francuskoj Roberto Epple (Francuska)
Degrowth, smanjenje energije i 'niskotehnološke' tehnologije Kris de Decker (Spain)
Građanska inicijativa za zaštitu prirodnih područja Viktor Bjelić: Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina)
Tipovi zaštićenih područja u Češkoj Republici Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)
Primjeri građanskih inicijativa za stvaranje zaštićenih područja u Češkoj Martin Hanousek: Jaro Jaroměř (Češka Republika)
Natura 2000 i proces službenog proglašenja Natura 2000 područja Michal Hošek: Integra Consulting (Češka Republika)
Oblici učešća NVO u procesu označavanja Natura 2000 područja Vlastimil Karlík: Arnika (Češka Republika)