podržani projekti 2020
Utvrđivanje zagađenosti rijeke Neretve Udruženje građana "Jer nas se tiče"
Nekoliko kilometara sjeverno od centra grada Mostara, na lokalitetu Uborak, nalazi se deponija koja je još prije 30 godina proglašena ekološkom bombom. Svojim radom uništava okolinu, rijeku Neretvu i zdravlje svih građana Mostara i doline Neretve. Zbog nepostojanja filtera, iscjedak iz deponije se izlijeva u potok Sušicu koji se ulijeva u Neretvu. Osim toga, na ilegalnoj deponiji se godinama odlaže medicinski i animalni otpad, iako nije predviđena za isti. Udruženje građana "Jer nas se tiče" osnovano je prvenstveno sa ciljem rješavanja problema kojeg ova deponija stvara. Već više od godinu dana, članovi mirnim okupljanjima, slanjem zahtjeva i razgovorima sa nadležnima, pokušavaju riješiti ovaj problem. Nažalost, zbog nemara vlasti, krajnji cilj nije ispunjen. Udruženje će nastaviti sa aktivnostima i svojim djelovanjem kako pravnim putem, tako i mirnim okupljanjima i skretanjem pažnje na ovaj gorući problem u Mostaru.
|
|
|
Organizacija javne tribine "Problematika (ne)izgradnje mHE na Neretvici" Udruženje građana "Neretvica - Pusti me da tečem"
Na slivu rijeke Neretvice (Općina Konjic, Bosna i Hercegovina) planirana je izgradnja čak 15 malih hidroelektrana, u čiju pogubnost po prirodu i živote ljudi se lokalno stanovništvo uvjerilo na osnovu do sada izgrađenih malih hidroelektrana u njihovoj općini. Stoga su odlučno stali u zaštitu svoje Neretvice i spremni su je braniti svim sredstvima ukoliko bude potrebno. Organizacija javne tribine "Problematika (ne)izgradnje mHE na Neretvici" projekat je koji obuhvata nekoliko različitih aktivnosti i ima za cilj da ovdašnje stanovništvo i prisutne goste dodatno edukuje o svim štetnim uticajima izgradnje malih hidroelektrana.
|
|
|
Ispitivanje ekosistema rijeke Doljanke Udruženje "Za Doljanku" Jablanica
Izgradnjom mHE na rijeci Doljanci narušena je flora i fauna ovog područja. Koliko je tačno priroda devastirana i da li postoji mogućnost oporavka i na koji način, znat ćemo nakon provedenog istraživanja. Očekujemo da će istraživanje otvoriti i neka druga pitanja koja će zahtjevati odgovore i reakciju nadležnih institucija i društvene zajednice.
|
|
|
|
|
podržani projekti 2021
Vodič kroz turističke potencijale doline Neretvice Udruženje građana "Neretvica - Pusti me da tečem"
U Bosni i Hercegovini u planu je izgradnja ukupno više od 400 malih hidroelektrana, a tih planova nije pošteđena ni Neretvica (Općina Konjic), jedna od najvećih pritoka Neretve, na kojoj JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine planira izgradnju čak 15 mHE. To je jedinstven slučaj kada je u pitanju planiranje spomenutih elektroenergetskih objekata, jer bi izgradnjom 15 mHE, uz 34 kilometra cjevovoda, desetine kilometara pristupnih puteva i hiljade kubnih metara posječene drvne mase, kompletan ekosistem rijeke Neretvice bio uništen. Lokalno stanovništvo, nekoliko hiljada građana mjesnih zajednica Neretvica i Jasenik, odlučno je u borbi protiv realizacije spomenutog projekta. Iza nas je više protestnih skupova i fizičkih blokada prolaska teških mašina te nekoliko uspjeha na pravnom planu, uz veoma jaku medijsku kampanju, ali investitor, iako je u pitanju javno preduzeće, ne odustaje i spreman je krenuti u izgradnju malih hidroelektrana na Neretvici pod svaku cijenu. Izradom i predstavljanjem brošure „Vodič kroz turističke potencijale doline Neretvice“ želimo na jednom mjestu, uz veliki broj fotografija i informacija, prikazati sve ono što vrijedi posjetiti u našem kraju. To će biti prvi korak u procesu pozicioniranja doline Neretvice u vrh najpoželjnijih turističkih destinacija Općine Konjic, čime bismo pokazali da ovaj kraj ima daleku veću korist od korištenja neenergetskih, odnosno turističkih potencijala u odnosu na izgradnju mHE, od kojih lokalna zajednica nema praktično ništa.
|
|
Za Goražde bez brana Udruženje EKO HABITAT
Projekatom kroz promociju i usvajanje Deklaracije „Opština bez brana“ jačaju svijest građana Goražda o važnosti očuvanja rijeka. Projektom po prvi put u Goraždu okupljaju ekološke aktiviste, građanske aktiviste i gradske vijećnike oko ključne tema okoliša u BPK-a – zaštita voda.
|
|
Zelena oaza Hercegovine Udruženje Majski cvijet
Društvo u BiH nije dovoljno educirano da je još od 1970.g.područje ušća rijeke Bune i Tok rijeke Neretve -Bunski kanali zaštićeno područje. Vlada HNŽ-K 2013 .g. izdaje koncesiju za gradnju dvije MHE Buna 1 i Buna 2 na lokalitetu zaštićenog područja koje je od značaja za lokalnu zajednicu kao i za FBiH .Eko udruga Majski Cvijet podiže svoj glas protiv gradnje MHE aktivno prati donesene odluke i od nadležni državni tijelatraži da se ponište odluke o dodjeli (Koncesije Vodne saglasnosti,Okolinske dozvole,Urbanističke saglasnosti) ,sve ove odluke udruga je morala tražiti pravdu kod nadležnih sudova u BiH ,sve presude koje smo pokrenuli protiv gore navedeni akata su pozitivno rješene i donesene presude su išle u korist NVO Majski cvijet. Pošto investitor ne odustaje od gradnje MHE Buna 1 i Buna 2 ,nama su potrebna srestva za ,kampanju,uređenje lokaliteta,podizanje svjesti kod lokalnog stanovništva, postavljanje tabli sa znakovima o zastiti područja,putokazi,promorivni materjali, radionice sa mladim i.t.d . Realizacijom ovog projekta znatno utjeca na donosioce odluka da ovaj lokalitet stave pod zastitu i ostave budućim generacijama.
|
|